Pondelok - Piatok 07:00 - 15:30

Sobota a nedeľa - ZATVORENÉ

+ 421 911130385

staweb@staweb.eu

Studenec 130

05304 Studenec

Hore

Rekonštrukcia kostola v Pozdišovciach – I. etapa

Rekonštrukcie

Rekonštrukcia kostola v Pozdišovciach bola od začiatku pre nás veľká výzva, ale aj pocta. Kostolnú vežu sme rekonštruovali po prvýkrát, a tak sme nevedeli, čo nás môže čakať. Už len postaviť lešenie okolo veže bolo umenie, nakoľko sme museli nad hlavnú loď kostola postaviť samonosné lešenie. Všetko sa nakoniec podarilo a dnes sa obyvatelia obce Pozdišovce môžu tešiť z prvej zrekonštruovanej časti kostolíka.

V Pozdišovciach, 11. najväčšom sídle okresu Michalovce, sa nachádzajú tri národné kultúrne pamiatky (NKP).

Najstaršou je pôvodne rímskokatolícky kostol, donedávna považovaný za gotický. Skutočné obdobie jeho vzniku odhalili až počas výskumu. „Evanjelický kostol má dlhú históriu a jeho začiatky siahajú až do 13. storočia. Potvrdilo sa to aj architektonicko-historickým výskumom, ktorý sa konal ešte pred obnovou chrámu a boli zistené fragmenty z obdobia románskeho a takisto z obdobia renesančného, keď chrám prechádzal stavebnými úpravami,” priblížil pôvod NKP obecný kronikár Milan Hreščo s tým, že vežu k nemu pristavali miestni šľachtici Sirmajovci v roku 1657.

REALIZOVANÉ PRÁCE:

V prvej etape rekonštrukcie kostola v Pozdišovciach sme boli oslovení zrealizovať opravu kostolnej veže, ktorá mala rozsiahle poruchy. Na celej kostolnej veži bola aplikovaná sanačná omietka od spoločnosti BAYOSAN, na ktorú sa aplikovala polopriepustná exteriérová farba podľa požiadaviek investora. V soklovej časti sa osekala zvlhnutá omietka až do tehly a nechala sa prevetrať. Počas celej realizácie stavby sme boli kontrolovaní pamiatkovým úradom z Michaloviec, s ktorým sme všetky detaily museli preriešiť a všetky práce vykonať ako za starých čias. Dnes všetci požadujú on remeselníkov rovné uhly, steny, a na to sú naši pracovníci zvyknutí. Ale keď vás niekto požiada, aby táto “špaleta bola krivá” tak to ani ruky nechcú spraviť.

Nakoniec by sme chceli poďakovať úžasnej obyvateľke obce p. Pavlikanovej, ktorá to tam všetko zastrešovala a “riadila”. Spolupráca bola na prvotriednej úrovni.

 

Kostol v Pozdišovciach - pohľad

Kostol Pozdišovce - pohľad

Kostol v Pozdišovciach

 

INVES:

Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Pozdišovce

TYP:

Prvá etapa rekonštrukcia kostola v Pozdišovciach - I. etapa

ROK

2017

CENA:

41 272,10 €